יחסים


להתגרש אחרי עשרות שנות נישואין - מה ההיגיון? על רקע מה זה מגיע? והאם ניתן להימנע מכך?
לאחר עשרות שנים של חיים משותפים, טבעי להמשיך ולהזדקן יחד. תחת החופה הבטחנו זו לזה להיות יחד בטוב וברע עד שהמוות יפריד בינינו. למרות זאת, כשליש מהזוגות מתגרשים, וחלק מהגרושים קורים בגיל מבוגר. כיצד מגיעים למצב של זוגיות במשבר וגירושים לאחר עשרות שנות נישואין וכיצד ניתן למנוע את התפרקות הזוגיות?
14/04/2013
 
לכתבה המלאה. . . 

זוגיות חדשה בגיל השלישי
בעידן שבו כמעט רבע מהזוגות הנשואים נפרדים לאחר אי אלו שנות זוגיות, לא מפתיע לגלות שגם בגילאי 50 ו- 60 ישנם זוגות שמחליטים ''לפרק את החבילה'', לפעמים גם לאחר 20 או 30 שנות נישואין, וללכת כל אחד לדרכו החדשה. במובנים מסוימים, פירוק הזוגיות בגיל מבוגר נושא בחובו הרבה פחות אחריות מאשר בגיל מוקדם, מכיוון ששני בני הזוג כבר מבוססים, אינם צריכים לדאוג לגידול הילדים או לסידורי משמורת ומזונות, ויכולים להרשות לעצמם בלב שקט לפתוח דף חדש בחיים.
14/08/2012
 
לכתבה המלאה. . . 

הכרויות בגיל השלישי
אהבה היא צורך בסיסי של כל אחד ובכל גיל. בעשור האחרון גם הפנויים והפנויות בני הגיל השלישי כבר מרגישים בנוח להגיד את זה בקול ומחפשים אחר אהבה חדשה. אמנם לאהבה אין גיל וכשהיא מתרחשת מרגישים אותה באופן דומה, אבל יש כמה דברים שמאפיינים דווקא את חיפוש האהבה בגיל מאוחר. ראשית, האנשים שמחפשים קשר בגיל 65 ומעלה, כבר היו בדרך כלל במערכת יחסים ארוכה ומשמעותית שבמסגרתה גם הקימו משפחה. לפעמים הם איבדו בן זוג שהיה אהבת חייהם וקבלה של בן זוג חדש יכולה להיות תהליך לא קל.
15/01/2012
 
לכתבה המלאה. . . 

גברים מבוגרים, נשים צעירות
החיבור הזה, בין גברים מבוגרים לנשים צעירות, אינו חדש, ולאורך כל ההיסטוריה חברו האחד לשני בני זוג שפער הגילאים ביניהם משמעותי. התופעה הזו מתבטאת בעיקר בקרב גברים מבוגרים ונשים צעירות באתרי הכרויות ותופסת תאוצה בעידן האינטרנטי בו קיימת לגיטימציה להיכנס לקשר רומנטי מן הסוג הזה.
01/09/2011
 
לכתבה המלאה. . . 

אהבה בגיל הזהב
מרבית בני הגיל השלישי נראים נפלא ומרגישים נפלא, הם כבר אחרי המתח של גידול הילדים וחיי העבודה. הם מקדישים את זמנם הפנוי לספורט ולפעילויות ותוך כדי ריקוד הם מוצאים לעתים זוגיות חדשה. אכן, החיפוש אחר האושר אינו פוסק בגיל הזהב. גרושים וגרושות, אלמנים ואלמנות, יוצרים תאים זוגיים חדשים.
21/04/2011
 
לכתבה המלאה. . . 

אהבה חדשה - אהבה בגיל השלישי
המחשבה על להתחתן מחדש אחרי מות הבעל או האישה היא צעד אדיר עבור גבר או אישה שהיו נשואים באושר שנים רבות. אולם, לאור התפתחות הרפואה והארכת תוחלת החיים, אנו רואים היום מבוגרים רבים שמתאהבים גם בגיל השלישי, ואפילו מתחתנים. בתי אבות ופעילויות קהילתיות מעניקות מסגרת חברתית, בה ניתן למצוא אהבה חדשה.
27/07/2010
 
לכתבה המלאה. . . 

אף פעם לא מאוחר לאהבה
אין כמו ההפתעות שהחיים מזמנים לנו, בעיקר אם הן כאלה הקשורות באהבה חדשה. אהבה חדשה היא הפתעת ההפתעות. גם בימים אלו, בהם נדמה כי פרק האהבה, הזוגיות וההתחברות מחדש נמצא מאחוריכם, הרי שלחיים פעמים רבות יש את הדרך שלהם להפתיע.
14/07/2010
 
לכתבה המלאה. . . 

על מין ובתי העלמין של התשוקה אצל הקשישים
''אני חושב שאנחנו המבוגרים והקשישים אשמים במה שקורה. אנחנו כאילו מסייעים לדעות הקדומות להתפשט גם בין הצעירים. אילו לא היינו מתביישים לדבר על התשוקות שלנו, על האהבות שלנו, על הצורך שלנו בחיבה, בליטוף, במחמאה, אילו לא היינו משפילים את מבטנו כאשר מישהו שואל אותנו על חיי האהבה והמין שלנו, יתכן שכל התדמית הייתה משתנה
07/02/2010
 
לכתבה המלאה. . . 

אימון לזוגיות בפרישה מהעבודה
אימון לפרישה הינו נושא חדש יחסית, עד עתה התמקד הטיפול בנושא הפרישה במשבר באבדנים הנובעים מעצם הפסקת העבודה ובפיתוח נושא הפנאי כדרך התמודדות . האימון לפרישה רלבנטי היום יותר מתמיד בשל תוחלת החיים הארוכה של האדם . אנו מגיעים למצב שבו מניין שנות הפרישה יהיה כמעט זהה למניין שנות העבודה. הגישה של פיתוח הפנאי כאלטרנטיבה לעבודה איננה הפיתרון המתאים לכולם.
15/12/2009
 
לכתבה המלאה. . . 

נשים - מיניות והזדקנות
שאיפתה של ג'ונסון הייתה לבחון מיניות אצל מבוגרים, לא רק באספקט של יחסי מין, אלא בראייה כוללת יותר. שאלה לדוגמא - מה מידת העניין, ההשתתפות והסיפוק שלך ממגוון פעילויות מיניות כגון ישיבה משותפת והחזקת ידיים; קריאה או הסתכלות בחומרים ארוטיים; ביטויי חיבה מילוליים; נשיקות, חיבוקים, קיום יחסי מין וכו'
25/11/2009
 
לכתבה המלאה. . . 

מעבר מחיים פרטיים בבית ובקהילה למסגרת מוסדית סיעודית עשוי לעתים להיות קשה למתאשפז ולבני משפחתו. כל אדם הנמצא במוסד סיעודי זכאי לקבל טיפול ברמה גבוהה, שירות אדיב, אוזן קשבת, הבנה והתחשבות. כל אלה מסייעים בהסתגלות למסגרת החדשה ומשפרים את סיכויי הקליטה במקום. תהליך הקבלה יעשה ע"י כל אחד מהצוות, שהם השותפים לטיפול. הצוות כולל לפחות, מנהל מוסד, רופא, אחות, עובד סוציאלי, פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק, תזונאי. הנך זכאי לדעת מה תפקידו של כל אחד בכלל ובקשר אליך בפרט. הנך זכאי לקבל מכלול שירותים , זכותך לקבל הסבר על טיפולים אלו, להסכים לקבלם או לסרב. קבלת ההחלטה לגבי סוג המוסד כוללת שיקולים רחבים בעלי היבטים אישיים, רפואיים, משפחתיים, חברתיים, כלכליים וגיאוגרפיים.


כל בתי האבות והמעונות לזקנים בארץ חייבים ברישיון ועוברים תהליך בדיקות ופיקוח של משרדי הרווחה והבריאות (סיעודיים ותשושי נפש). משרד הרווחה מפקח על בתי אבות לעצמאיים ותשושים בלבד, כקבוע בתקנות הפיקוח על המעונות (תנאי המגורים וטיפול בזקנים עצמאיים ותשושים במעונות לזקנים) התשס"א- 2001: זקנים עצמאיים, שמבחינת תפקודו מסוגל לבצע את פעולות היומיום בלא עזרה. זקנים תשושים, שמפאת תפקודם הירוד זקוקים לעזרה חלקית בפעולות היומיום. הפיקוח מתבצע ע"י מפקחים, עובדים סוציאליים ואחיות מוסמכות וכולל את כל תחומי החיים במעון: תקינות המבנים הפיזיים והתאמתם לצורכי הזקן. תקינות הציוד תקן כוח אדם והכשרתו. זכויות הדיירים. ההפניה לבתי אבות לזקנים מתבצעת לאחר בדיקת נזקקתם וזכאותם של הזקנים באמצעות המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות. לאחר מכן ניתנת לזקן רשימת מספר מעונות ובתי אבות שונים.