סגנון


תכנון ועיצוב בטיחותי של הבית לבני הגיל השלישי
חשוב שהמגרש הביתי יהיה פונקציונאלי ובטיחותי לכל הגילאים, ויותר מכך לבני הגיל השלישי, שלהם הצרכים ומגבלות משלהם. תכנון ועיצוב נכון של הבית מאפשר ליהנות מסביבה נוחה, ידידותית ועם מינימום גורמי סיכון וסיכויים לתאונות. בנוסף לפתרונות המתקדמים שמציעות חברות לנגישות מקסימאלית, עצמאות בשטח ושיפור איכות החיים, כדאי לתכנן ולארגן את הבית לצורך בטיחות ונוחות מקסימאלית. תופעות לוואי טבעיות של הגיל המבוגר כמו למשל סחרחורות וחוסר יציבות ושיווי משקל כמו גם ירידה בראיה יכולות להוות סיכון בבית ולכן כדאי להתכונן
02/10/2012
 
לכתבה המלאה. . . 

שינוי מקצועי בגיל השלישי
הגיל השלישי מזמן איתו אפשרות להרבה התחלות חדשות. כשכבר אין צורך לדאוג לפרנסה, בית, קריירה או ילדים, מתפנה זמן לעשות מה שבאמת רוצים: תחביבים, טיולים בארץ ובעולם, לימודים או התנדבות. זהו גם גיל נהדר לשנות מקצוע ולעבוד במשהו שתמיד חלמתם עליו.
02/05/2012
 
לכתבה המלאה. . . 

שינוי הרגלים בגיל השלישי
הגיל השלישי מסמל תקופה של שינויים. השינוי הגדול ביותר הוא המעבר מחיים של עבודה וקריירה ליציאה לפנסיה ולמנוחה בבית. רבים ממשיכים לעבוד במשרה חלקית או כעצמאים. אחרים מאמצים את השינוי בחום, נרשמים ללימודי תואר נוסף, משקיעים את זמנם באחת ממלאכות היד או יוצאים לטייל בעולם. בשלב הזה של החיים הילדים כבר בוגרים והם כעת עצמאיים בעלי משפחות משלהם. כך, ללא עול הפרנסה ולאחר שהילדים פרחו מהקן, ניתן לפתוח את הראש ולערוך שינויים בחיים.
01/01/2012
 
לכתבה המלאה. . . 

להזדקן בצורה הטובה ביותר
ההזדקנות בעבר לא הייתה דבר שלילי, להפך - הקשישים היו זקני השבט, החכמים, המבינים ואלו שמסייעים תמיד לצעירים, היום לא כך הדבר - היום הקשישים תלויים באנשים הצעירים, הם איבדו את הדעה כיצד להתמודד עם ההזדקנות בצורה הנכונה ביותר.
14/05/2010
 
לכתבה המלאה. . . 

סבתא פצצת אנרגיה
לאחרונה התפרסם בעיתונות ממצאי מחקר שנערך בבית החולים 'הדסה' תחת הכותרת ''בני 80 שהחלו להתעמל האריכו תוחלת חייהם''. כלומר, אפילו מבוגרים שהתחילו ללכת רק בזקנתם האריכו את תוחלת חייהם יותר מאלו שלא ביצעו שום פעילות גופנית במהלך השנים. מבלי לגרוע בחשיבות שאני מייחס לפעילות עצמה, ברצוני להציע הסבר מדעי אחר לקשר שבין התעמלות הזקנים להארכה הדרמטית בתוחלת החיים של מי שהחל התעמל
07/02/2010
 
לכתבה המלאה. . . 

סיפורי סבתא
מרים מוזיקנט (85) תל-אביב, אחות מומחית לפגים, מתנדבת למעלה משלושים שנה בויצ''ו, באגף למשפחות שכולות במשרד הביטחון ובארגון נגד אלימות במשפחה. למרים שלושה ילדים, שישה נכדים ושבעה נינים התופסים חלק נכבד מעולמה הרגשי ולהם מקדישה את מרבית שעותיה. בשארית זמנה מתרגלת יידיש (''בילדותי נהגו הורי לספר סודות ביידיש אז לא נותר לי אלא ללמוד את השפה''), סורגת (''תמיד אהבתי לסרוג.
15/01/2010
 
לכתבה המלאה. . . 

הכנת הבית לגיל הזהב
נפילות ופגיעות אינן קורות מאליהן אלא נגרמות, והן ניתנות למניעה. הכרת הגורמים המביאים להן ונקיטת אמצעי הזהירות הדרושים עשויים למנוע רבות מהפגיעות והתאונות בבית ולהפוך את הבית למקום בטוח יותר.
31/08/2009
 
לכתבה המלאה. . . 

דיור מוגן – הנפש תמיד צעירה
עיר הבירה של ישראל ידועה בכך שהינה אחת הערים הרגועות והנעימות ביותר בעולם. מיקומה בין ההרים מקנה לה אקלים יציב וממוזג אשר אינו חם מדי בקיץ או קר מדי בחורף, כך שהקשיש לא יצטרך להטריד את עצמו ואת בריאותו במטרדי מזג אוויר קיצוניים מדי.
28/08/2009
 
לכתבה המלאה. . . 

בדק בית אזורי לפני רכישת דירה - התאמת שכונת המגורים
הנתונים עצמם הרעישו בחדשנותם, כאשר התברר לפתע ש- 76% מכלל הנשאלים טענו כי הם מאושרים עד מאושרים מאד בחייהם. שואל הקורא את עצמו ''האם יתכן כדבר הזה? כיצד זה שאחוז כה גבוה מאותם שאמורים להיות מוגדרים 'אומללים ונדכאים' מעזים פתאום להרים ראש ולהצהיר קבל עם ומשאל שהם מאושרים?!''
23/08/2009
 
לכתבה המלאה. . . 

גיל הזהב - מוצרים ועזרים
אחת התופעות הבולטות בעולם המודרני היא עלייה ניכרת בתוחלת החיים. כיום, היציאה לפנסיה פותחת פרק חיים ארוך ומשמעותי עבור אנשים רבים. ההתפתחויות המרשימות בעולם הרפואה והמדע בשנים האחרונות אפשרו להעלות באופן משמעותי את רמת החיים בגיל הזהב, כפי שמעידים פנסיונרים רבים הנהנים משנותיהם הבוגרות.
17/08/2009
 
לכתבה המלאה. . . 

מעבר מחיים פרטיים בבית ובקהילה למסגרת מוסדית סיעודית עשוי לעתים להיות קשה למתאשפז ולבני משפחתו. כל אדם הנמצא במוסד סיעודי זכאי לקבל טיפול ברמה גבוהה, שירות אדיב, אוזן קשבת, הבנה והתחשבות. כל אלה מסייעים בהסתגלות למסגרת החדשה ומשפרים את סיכויי הקליטה במקום. תהליך הקבלה יעשה ע"י כל אחד מהצוות, שהם השותפים לטיפול. הצוות כולל לפחות, מנהל מוסד, רופא, אחות, עובד סוציאלי, פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק, תזונאי. הנך זכאי לדעת מה תפקידו של כל אחד בכלל ובקשר אליך בפרט. הנך זכאי לקבל מכלול שירותים , זכותך לקבל הסבר על טיפולים אלו, להסכים לקבלם או לסרב. קבלת ההחלטה לגבי סוג המוסד כוללת שיקולים רחבים בעלי היבטים אישיים, רפואיים, משפחתיים, חברתיים, כלכליים וגיאוגרפיים.


כל בתי האבות והמעונות לזקנים בארץ חייבים ברישיון ועוברים תהליך בדיקות ופיקוח של משרדי הרווחה והבריאות (סיעודיים ותשושי נפש). משרד הרווחה מפקח על בתי אבות לעצמאיים ותשושים בלבד, כקבוע בתקנות הפיקוח על המעונות (תנאי המגורים וטיפול בזקנים עצמאיים ותשושים במעונות לזקנים) התשס"א- 2001: זקנים עצמאיים, שמבחינת תפקודו מסוגל לבצע את פעולות היומיום בלא עזרה. זקנים תשושים, שמפאת תפקודם הירוד זקוקים לעזרה חלקית בפעולות היומיום. הפיקוח מתבצע ע"י מפקחים, עובדים סוציאליים ואחיות מוסמכות וכולל את כל תחומי החיים במעון: תקינות המבנים הפיזיים והתאמתם לצורכי הזקן. תקינות הציוד תקן כוח אדם והכשרתו. זכויות הדיירים. ההפניה לבתי אבות לזקנים מתבצעת לאחר בדיקת נזקקתם וזכאותם של הזקנים באמצעות המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות. לאחר מכן ניתנת לזקן רשימת מספר מעונות ובתי אבות שונים.