דף הבית » לחצני מצוקה

לחצני מצוקה

במצבי מצוקה וחירום, קשה להפעיל שיקול דעת ולבצע פעולות מורכבות. במיוחד נכון הדבר כאשר מישהו מתמודד עם התפרצות של סימפטום גופני, תעוקת לב, נפילה ופציעה. עם העלייה בגיל, לחצני מצוקה הופכים לאביזר חשוב, אפילו מציל חיים.

אילו גופים בישראל משווקים ומפעילים לחצני מצוקה?לחצני מצוקה

נכון לעת זאת, שירות ההפעלה של לחצני מצוקה בארץ איננו ציבורי. כלומר, לא ביטוח לאומי או מוסד לאומי אחר מארגן זאת כי אם שורה של חברות פרטיות. מבלי להיכנס לרשימה מלאה, נציין לדוגמה כי חברות כגון שח"ל או ארגונים וולונטריים כדוגמת יד שרה מפעילים שירות לחצנים מסוג זה, במיוחד למנויים. שירות זה ניתן הן לאנשים פרטיים והן לגופים כדוגמת בתי אבות או דיור מוגן. ורק נוסיף כי במחלקות אשפוז מסוימות בבתי החולים נהוג להתקין לחצני מצוקה פנימיים (שמשמשים להזעקת אחות, רופא או איש צוות כונן אחר).

למי לחצן המצוקה משדר את הקריאה?

לחצני מצוקה על פי רוב מחוברים לרשת ולמוקד, באמצעות כבלי הטלפון. קיימים לחצנים ניידים, אשר ניתן לענוד על היד (מעין צמיד), על בסיס תשדורת אלחוטית. הגורם הראשון והחשוב ביותר שאליו מוציאים לחצני המצוקה תשדורות בעת הצורך הינו מוקד רפואי. המוקד מאויש במוקדנים בעלי הכשרה אשר יכולים להמשיך את סדר הפעולות הרצוי.

באם הלחצן מחובר למערכת אינטרקום, ינסו המוקדנים לקרוא למי שהפעיל את לחצן המצוקה. במידה וניתן להפיק מידע נוסף, בעזרת סנסורים, יתאפשר הטיפול הנכון ביותר. לפי צורך, יוזעק למקום צוות הצלה באמבולנס או שייקרא צוות לטיפול נמרץ לבבי. אפשרויות אחרות הן להזעיק גורמי ביטחון אחרים, כגון משטרה או מכבי אש (אם זוהה אירוע פלילי, שריפה וכדומה). לחצנים מסוגים מסוימים יכולים לכלול כמה כפתורים, לפי הצורך. כפתור אחד יגיע למוקד או למרכזיה, כפתור אחר ישדר למכבי אש וכן הלאה.

מה היתרונות הטמונים בלחצנים נישאים?

לחצני מצוקה מהסוג הוותיק מורכבים ממעין קופסה ובה משדר ומקלט, לחצנים וכפתורים. לחצן מסוג אחר הוא לחצן הנישא על גופו של המנוי. חשיבותו של לחצן מהסוג השני טמונה בכמה דברים, למשל:

 • יכולת להוציא קריאת מצוקה גם כאשר הנפגע או החולה איננו יכול לגשת ללחצן הרגיל.
 • זיהוי מיידי של מצבים נפוצים בבני גיל הזהב – כגון נפילה. מכשירים שמזהים סבירות לנפילה ויכולים להזעיק עזרה גם אם המנוי איננו עונה.
 • זיהוי מדדים נוספים כגון לחץ דם או דופק, באופן שמעיד על מצב רפואי או על צורך בעזרה דחופה יותר או פחות.

ואלה הדברים שחשוב מאוד לבדוק רגע לפני שמזמינים לחצני מצוקה:

 • מיהי החברה שמתפעלת את הלחצנים.
 • הכשרת המוקדנים ומהו הזמינות של השירות.
 • עלות התשלום החודשי ועלויות נוספות, אם ישנן כאלה.
 • החזרי הוצאות – חלק מהחברות תשלמנה את עלות הפינוי באמבולנס, על פי תנאי המנוי.

שקט נפשי וביטחון ממשי

לחצני מצוקה מאפשרים הגעה של צוות סיוע או גורם הצלה בצורה מהירה וטובה. המנויים על פי רוב מגיעים להסדר עם הספק שמציע שירות עשרים וארבע שעות ביממה. ההסדרים המקובלים כוללים קבלה של מכשיר בהשאלה, בכפוף להרשמה לשירות ותשלום של פיקדון או ערבות וכן תשלום חודשי קבוע. שירות זה מקנה שקט נפשי וביטחון אמיתי הן עבור המשתמש הישיר והן עבור בני המשפחה הקרובים (ילדיו או נכדיו של המשתמש). חלק מהחברות נוהגות לקיים קשר מעת לעת עם המנויים, מעין בדיקה יזומה והתעניינות בשלומו של המנוי. במידה ומנוי לחץ בטעות על לחצן המצוקה, ניתן לבטל את הקריאה באמצעות לחצן ביטול או דיווח למוקדן/ית על כך כי הכל בסדר.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

בית חולים גריאטרי – השגחה וטיפול מסביב לשעון

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033584

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר